Skip to content

552 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 12, 2019

Property Information

Block113
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
45%
Improvement Value:$52,100
55%
Total Assessment$94,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,256+2.0%
2024$7,111-1.7%
2023$7,235+0.7%
2022$7,185+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 9463, Page 727Recorded1/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1919