Skip to content

124 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jan 27, 2017

Property Information

Block6
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
41%
Improvement Value:$67,800
59%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,891+2.0%
2024$8,713-1.7%
2023$8,865+0.7%
2022$8,803+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 9185, Page 737Recorded3/10/2017

Property Sale

Sale
$292,500

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 8695, Page 340NU CodeSheriff sale (12)Recorded10/23/2009

Property Sale

Sale
$250,100

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 8644, Page 213NU CodeGovernment (15)Recorded1/8/2009

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 8294, Page 77Recorded8/13/2007

Property Sale

Sale
$279,550

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 7311, Page 335Recorded6/29/2004

Property Built

Built

Year Built: 1899