Skip to content

140 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Dec 16, 2011

Property Information

Block11
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$87,600
58%
Total Assessment$150,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,574+2.0%
2024$11,343-1.7%
2023$11,541+0.7%
2022$11,460+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 8830, Page 11Recorded1/23/2012

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 8803, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1899