Skip to content

6021 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1983

Last Sale Price
$2,248,483
Last Sale Date
Sep 28, 2011

Property Information

Block145
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S FR G 1UNIT
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
29%
Improvement Value:$123,300
71%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,363+2.0%
2024$13,096-1.7%
2023$13,325+0.7%
2022$13,231+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,248,483

From:

To:

Sq Ft2,356DeedBook 9057, Page 46NU CodeTitle correction (4)Recorded8/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 1983