Skip to content

518 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 30, 2011

Property Information

Block125
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
45%
Improvement Value:$72,400
55%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,117+2.0%
2024$9,915-1.7%
2023$10,088+0.7%
2022$10,017+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 8802, Page 330Recorded7/25/2011

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 7663, Page 78NU CodeFamily (1)Recorded9/13/2005

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5280, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1919