Skip to content

6010 BroadwayWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 15, 2004

Property Information

Block45
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$73,900
54%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,518+2.0%
2024$10,308-1.7%
2023$10,488+0.7%
2022$10,414+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 7404, Page 295Recorded11/24/2004

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4691, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1914