Skip to content

5011 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$310,800
Last Sale Date
Dec 23, 2014

Property Information

Block103
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
56%
Improvement Value:$50,000
44%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,675+2.0%
2024$8,502-1.7%
2023$8,650+0.7%
2022$8,589+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,800

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 9021, Page 630Recorded2/6/2015

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 8909, Page 829Recorded5/17/2013

Property Sale

Sale
$84,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 8914, Page 403Recorded6/14/2013

Property Built

Built

Year Built: 1914