Skip to content

6014 BroadwayWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Mar 24, 2006

Property Information

Block45
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
39%
Improvement Value:$73,900
61%
Total Assessment$121,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,361+2.0%
2024$9,174-1.7%
2023$9,334+0.7%
2022$9,269+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,928DeedBook 7875, Page 26Recorded4/25/2006

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5672, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1914