Skip to content

553 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
May 19, 2008

Property Information

Block126
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage625
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
68%
Improvement Value:$22,900
32%
Total Assessment$71,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,544+2.0%
2024$5,433-1.7%
2023$5,528+0.7%
2022$5,490+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft625DeedBook 8640, Page 961Recorded12/19/2008

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft625DeedBook 7960, Page 263Recorded8/2/2006

Property Built

Built

Year Built: 1919