Skip to content

549 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 5, 2023

Property Information

Block126
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF-1U/2SF-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
35%
Improvement Value:$91,000
65%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,873+2.0%
2024$10,655-1.7%
2023$10,841+0.7%
2022$10,765+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4854, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1919