Skip to content

542 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Jul 19, 2001

Property Information

Block126
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
39%
Improvement Value:$72,200
61%
Total Assessment$119,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,192+2.0%
2024$9,008-1.7%
2023$9,165+0.7%
2022$9,101+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 5843, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1919