Skip to content

560 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1920

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block126
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
42%
Improvement Value:$61,100
58%
Total Assessment$106,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,189+2.0%
2024$8,026-1.7%
2023$8,166+0.7%
2022$8,108+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 9656, Page 64NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920