Skip to content

5515 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jul 22, 2020

Property Information

Block122
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class46
Description2SFR G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,600
40%
Improvement Value:$86,000
60%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,073+2.0%
2024$10,852-1.7%
2023$11,041+0.7%
2022$10,964+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$710,000
DeedBook 9503, Page 745

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 9503, Page 745Recorded8/26/2020

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 9353, Page 703NU CodeTitle correction (4)Recorded10/31/2018

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 5372, Page 64

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4937, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1919