Skip to content

520 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Oct 11, 1996

Property Information

Block120
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
69%
Improvement Value:$27,700
31%
Total Assessment$90,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,955+2.0%
2024$6,816-1.7%
2023$6,935+0.7%
2022$6,887+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5067, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1919