Skip to content

6014 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Jun 29, 1998

Property Information

Block138
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class46
Description2F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
51%
Improvement Value:$50,700
49%
Total Assessment$103,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,981+2.0%
2024$7,822-1.7%
2023$7,958+0.7%
2022$7,902+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5304, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1919