Skip to content

6123 Highland PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 25, 1999

Property Information

Block36
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
47%
Improvement Value:$100,300
53%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,481+2.0%
2024$14,192-1.7%
2023$14,440+0.7%
2022$14,339+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5461, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1924