Skip to content

591 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1987

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 2, 2000

Property Information

Block123
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class46
Description2SFR-2G-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,622
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
36%
Improvement Value:$84,000
64%
Total Assessment$131,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,101+2.0%
2024$9,900-1.7%
2023$10,073+0.7%
2022$10,002+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5657, Page 322

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 5243, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1987