Skip to content

6113 Adams StWest New York, NJ 07093

Built 1988

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 26, 1994

Property Information

Block148
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2ST-FR-2CG-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
27%
Improvement Value:$135,800
73%
Total Assessment$185,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,327+2.0%
2024$14,041-1.7%
2023$14,286+0.7%
2022$14,186+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4721, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1988