Skip to content

6018 BroadwayWest New York, NJ 07093

Built 1988

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 31, 2000

Property Information

Block45
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
37%
Improvement Value:$107,500
63%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,109+2.0%
2024$12,847-1.7%
2023$13,071+0.7%
2022$12,980+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5627, Page 212

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5464, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1988