Skip to content

6110 BroadwayWest New York, NJ 07093

Built 1988

Last Sale Date
Sep 14, 2004

Property Information

Block41
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2F-2U-2GAR-
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
36%
Improvement Value:$112,500
64%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,494+2.0%
2024$13,225-1.7%
2023$13,456+0.7%
2022$13,361+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$437,000

From:

To:

Sq Ft5,760DeedBook 7188, Page 168Recorded1/5/2004

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6081, Page 198

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft5,760DeedBook 6081, Page 198NU CodeSheriff sale (12)Recorded11/14/2002

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4512, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1988