Skip to content

598 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 17, 2024

Property Information

Block129
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,418
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
53%
Improvement Value:$33,400
47%
Total Assessment$71,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,614+9.7%
2024$5,115-1.8%
2023$5,209+0.7%
2022$5,171+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919