Skip to content

118 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block73
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
45%
Improvement Value:$52,800
55%
Total Assessment$95,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,349+2.0%
2024$7,202-1.7%
2023$7,328+0.7%
2022$7,276+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 8995, Page 174Recorded9/16/2014

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 6034, Page 243Recorded8/20/2002

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 6011, Page 284Recorded7/2/2002

Property Sale

Sale
$112,508
DeedBook 4964, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1929