Skip to content

6505 BroadwayWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 20, 2009

Property Information

Block12
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,206
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$83,900
57%
Total Assessment$146,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,289+2.0%
2024$11,063-1.7%
2023$11,257+0.7%
2022$11,178+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 56455, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1899