Skip to content

6019 Monroe PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 7, 2022

Property Information

Block54
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
43%
Improvement Value:$87,600
57%
Total Assessment$152,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,767+2.0%
2024$11,532-1.7%
2023$11,733+0.7%
2022$11,651+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899