Skip to content

6507 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 9, 2025

Property Information

Block18
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,250
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
48%
Improvement Value:$67,500
52%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,024+2.0%
2024$9,824-1.7%
2023$9,996+0.7%
2022$9,926+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899