Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0310)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 2, 2008

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0310
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage993
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
7%
Improvement Value:$87,900
93%
Total Assessment$94,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,287+2.0%
2024$7,141-1.7%
2023$7,266+0.7%
2022$7,215+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 8546, Page 86NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/23/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008