Skip to content

546 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block113
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
40%
Improvement Value:$63,800
60%
Total Assessment$105,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,158+2.0%
2024$7,995-1.7%
2023$8,135+0.7%
2022$8,078+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 9530, Page 608Recorded1/14/2021

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4824, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1919