Skip to content

6009 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2022

Property Information

Block137
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
59%
Improvement Value:$34,600
41%
Total Assessment$84,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,524+2.0%
2024$6,393-1.7%
2023$6,505+0.7%
2022$6,459+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 8911, Page 726Recorded6/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 1919