Skip to content

553 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2019

Property Information

Block117
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2S-B-1U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
51%
Improvement Value:$49,700
49%
Total Assessment$100,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,765+2.0%
2024$7,610-1.7%
2023$7,743+0.7%
2022$7,688+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919