Skip to content

569 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block138
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
53%
Improvement Value:$39,600
47%
Total Assessment$84,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,524+2.0%
2024$6,393-1.7%
2023$6,505+0.7%
2022$6,459+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5172, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1919