Skip to content

6207 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Mar 29, 2010

Property Information

Block159
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1S-F-D-H-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
63%
Improvement Value:$28,900
37%
Total Assessment$78,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,084+2.0%
2024$5,962-1.7%
2023$6,067+0.7%
2022$6,024+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 8725, Page 819NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/15/2010

Property Built

Built

Year Built: 1919