Skip to content

122 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 14, 2017

Property Information

Block8
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
34%
Improvement Value:$102,400
66%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,944+2.0%
2024$11,706-1.7%
2023$11,910+0.7%
2022$11,827+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 9231, Page 675NU CodeTitle correction (4)Recorded8/23/2017

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 9231, Page 675

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 4795, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1899