Skip to content

6503 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$474,000
Last Sale Date
Sep 1, 2004

Property Information

Block18
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
39%
Improvement Value:$81,400
61%
Total Assessment$133,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,279+2.0%
2024$10,073-1.7%
2023$10,249+0.7%
2022$10,177+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$474,000

From:

To:

Sq Ft2,508DeedBook 7368, Page 158Recorded9/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1899