Skip to content

6114 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2017

Property Information

Block141
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class18
Description1S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,020
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
52%
Improvement Value:$92,300
48%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,828+2.0%
2024$14,532-1.7%
2023$14,786+0.7%
2022$14,682+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$192,500
DeedBook 5112, Page 124

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4766, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1974