Skip to content

6101 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Nov 25, 2014

Property Information

Block35
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description1FAM/DOC OFFICE
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,378
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
52%
Improvement Value:$163,800
48%
Total Assessment$339,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,202+2.0%
2024$25,679-1.7%
2023$26,127+0.7%
2022$25,944+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft3,378DeedBook 9009, Page 340NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1924