Skip to content

6104 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 14, 2010

Property Information

Block141
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage860
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
58%
Improvement Value:$29,800
42%
Total Assessment$71,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,490+2.0%
2024$5,381-1.7%
2023$5,475+0.7%
2022$5,436+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$134,900

From:

To:

Sq Ft860DeedBook 6066, Page 326Recorded10/17/2002

Property Built

Built

Year Built: 1919