Skip to content

6120 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2025

Property Information

Block141
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
45%
Improvement Value:$61,100
55%
Total Assessment$111,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,176+9.3%
2024$8,396-1.7%
2023$8,542+0.7%
2022$8,482+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 9472, Page 758NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1967