Skip to content

431 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2015

Property Information

Block16
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage2,370
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$85,000
58%
Total Assessment$147,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,374+2.0%
2024$11,147-1.7%
2023$11,341+0.7%
2022$11,262+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5035, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1899