Skip to content

316 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 17, 2017

Property Information

Block30
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
41%
Improvement Value:$90,000
59%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,759+2.0%
2024$11,524-1.7%
2023$11,726+0.7%
2022$11,643+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 9176, Page 829Recorded2/1/2017

Property Sale

Sale
$398,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 9021, Page 671Recorded2/6/2015

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 7611, Page 284Recorded7/12/2005

Property Built

Built

Year Built: 1899