Skip to content

6502 Madison St(Unit C0001)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block154
Lot2.02
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
DescriptionDPLX-2BR/2BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,952
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
19%
Improvement Value:$98,000
81%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,330+2.0%
2024$9,144-1.7%
2023$9,304+0.7%
2022$9,238+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 9234, Page 211Recorded9/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 2008