Skip to content

6403 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2005

Property Information

Block154
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1S&3S-BR-C-4U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage6,384
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,600
44%
Improvement Value:$246,400
56%
Total Assessment$440,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,340+4.1%
2024$34,914+3.2%
2023$33,832+0.7%
2022$33,594+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 5694, Page 277