Skip to content

6401 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 13, 2005

Property Information

Block154
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,961
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,400
29%
Improvement Value:$249,700
71%
Total Assessment$353,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,163+4.1%
2024$28,018+3.2%
2023$27,150+0.7%
2022$26,959+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 5694, Page 277