Skip to content

6408-6410 Polk StWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 2, 2007

Property Information

Block155
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1B-IND/3B-6U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
65%
Improvement Value:$70,000
35%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,518+4.1%
2024$15,870+3.2%
2023$15,378+0.7%
2022$15,270+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 8359, Page 129

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5863, Page 282

Property Sale

Sale
$284,345
DeedBook 4630, Page 201