Skip to content

6500 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1952

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 30, 2012

Property Information

Block155
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,716
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
33%
Improvement Value:$102,100
67%
Total Assessment$152,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,728+2.0%
2024$11,494-1.7%
2023$11,695+0.7%
2022$11,613+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8831, Page 215

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,716DeedBook 8831, Page 215NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/31/2012

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,716DeedBook 7122, Page 344NU CodeFamily (1)Recorded9/4/2003

Property Built

Built

Year Built: 1952