Skip to content

531 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Jan 20, 2004

Property Information

Block155
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,012
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
57%
Improvement Value:$28,800
43%
Total Assessment$66,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,151+2.0%
2024$5,048-1.7%
2023$5,136+0.7%
2022$5,100+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 7196, Page 236

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 7131, Page 85NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/16/2003

Property Built

Built

Year Built: 1919