Skip to content

6514 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Dec 22, 1992

Property Information

Block155
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,126
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
52%
Improvement Value:$29,100
48%
Total Assessment$60,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,665+2.0%
2024$4,572-1.7%
2023$4,652+0.7%
2022$4,619+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4564, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1919