Skip to content

6510 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block155
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,411
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
35%
Improvement Value:$58,400
65%
Total Assessment$90,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,971+2.0%
2024$6,832-1.7%
2023$6,951+0.7%
2022$6,902+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919