Skip to content

6313 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 10, 2010

Property Information

Block157
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage910
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
48%
Improvement Value:$53,000
52%
Total Assessment$102,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,865+2.0%
2024$7,708-1.7%
2023$7,843+0.7%
2022$7,788+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5567, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1919