Skip to content

587 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 29, 2012

Property Information

Block157
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage901
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
50%
Improvement Value:$44,300
50%
Total Assessment$89,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,894+2.0%
2024$6,756-1.7%
2023$6,874+0.7%
2022$6,826+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 8881, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1919