Skip to content

589 60th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block132
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage841
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
56%
Improvement Value:$38,000
44%
Total Assessment$87,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,709+2.0%
2024$6,575-1.7%
2023$6,689+0.7%
2022$6,642+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919